NYHETER

Här samlar vi alla nyheter, med början 2007, som våra egna hundar presterat och som våra valpköpare och andra som har Häxa-barn, rapporterar in att de pysslat med.
Den senaste nyheten överst.

GRATTIS....

SKK Svenstavik 7 september 2014
Domare CARLSSON MARIE, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 1 ökkl CK
CERT 2 BHKL
= SU(u)CH
11

-------------------
FKK Raisio 16 augusti 2014
Domare JAUSSI YVONNE, Schweiz
Utställning
Bruksklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

Exc 3 CK

-------------------

SKK Svenstavik 3 augusti 2014
Domare JUUTILAINEN SAIJA, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 3 ökkl

-------------------

SKK Alfta 13 juli 2014
Domare SUPRONOWICZ MALGORZA, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 1 ökkl CK

-------------------

SSRK Jämtland 12 juni 2014
Domare TANDER RUNE, Sverige

Viltspår
Anlagsprov
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Godkänd

-------------------

SSRK Sundsvall 29 maj 2014
Domare LAHOKOSKI VIVECA, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 2 ökkl CK

-------------------

SSRK Östersund 25 maj 2014
Domare JOHNSSON FILIP, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 2 ökkl CK
R-CERT 2 BHKL

-------------------
Grupputställning Lemland, Åland 18 maj 2014
Domare ALMGREN HANS, Sverige
Utställning
Bruksklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

Exc 1 CK R-CERT 2 BTKL

-------------------

SSRK Sandviken 16 mars 2014
Domare HÄGGLUND LENA, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc

-------------------

SSRK Åre 24 november 2013
Domare WIDSTRAND EVA, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 2 ökkl CK
CERT 2 BHKL

1

-------------------

SSRK Åre 23 november 2013
Domare GÖRANSSON ARVID, Sverige

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 2 ökkl CK
R-CERT 4 BHKL

-------------------

SKK Sundsvall 13 oktober 2013
Domare DANIELS CHRISTINA, Sverige

Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 2 ökkl CK

-------------------

FKK Eckerö, Åland 28 september 2013
Domare MÄHÖNEN MARKKU, Finland

Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

Exc 1 CK R-CERT 4 BTKL

-------------------

SSRK Vännäs 1 september2013
Domare KORHONEN KATJA, Finland

Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 1 ukkl CK

-------------------

SKK Svenstavik 4 augusti 2013
Domare Miroslav Zidar, Slovenien

Utställning
Unghundsklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 1 ukkl CK
Bästa hane CERT CACIB BIR BIG2

-------------------

SSRK Högbo 16 juni 2012
Domare Marie Carlsson

Utställning
Unghundsklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

1 CK

-------------------

SHK Torshälla 1 juni 2013
Testare Tommy Holmertz

SHK Hundtest Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

Genomförd

SHK Hundtest Rowanblossom's XP Lilltroll "Lillie"
Vi själva

Genomförd

SHK Hundtest Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Vi själva

Genomförd

SHK Hundtest Rowanblossom's XP Sjöfru "Moa"
Vi själva

Genomförd

-------------------

Grupputställning Ylistaro, Seinäjoki 19 maj 2012
Domare Paavo Mattila

Utställning
Unghundsklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

1 CK BTKL1 SERT BIR BIG BIS3

-------------------

FKK Mynämäki 18 maj 2012
Domare IRINA POLETAEVA

Utställning
Unghundsklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

1 CK BHKL4

-------------------

EHDK/LKK Eskilstuna 20 april 2013
Domare Inger Falk

Lydnadsprov
klass 1
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

2 pris 154,5p
6 plats/15
Läs protokollet här

-------------------

SSRK Gävleborg Högbo 17 mars 2013
Domare Jan-Erik Ek

Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom, Östersund

Exc 4 juniorklass

Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Gråvätte "Buddha"
Sofie Ljungberg, Rättvik

VG juniorklass

-------------------
Apollogruppen 23 februari 2013
Domare
Lydnadsprov
Klass 1
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:a pris 170,5p Delad 3 placering
LYDNADSPROVSDIPLOM 1

-------------------

SSRK Bergslagen Kumla 27 januari 2012
Domare Eeva Rautala

Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

Exc

-------------------
Fagersta BK 5 januari 2013
Domare Ingemar Elfström
Lydnadsprov
Klass 1
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:a pris 165p 5 placering

-------------------
SSRK Jämtland Frösön 25 november 2012
Domare Marie Carlsson
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom


Exc 1 junkkl CK

-------------------
SSRK Jämtland Frösön 24 november 2012
Domare Kerstin Henriksson
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom


Exc 1 junkkl CK

-------------------
EHDK Eskilstuna 18 november 2012
Domare Leif Olsson
Lydnadsprov
Klass 1
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:a pris 168p 3 placering

-------------------
Inoff utställning 3 november 2012
Domare Elisabeth A Amundsen
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom


1 juniorklass, 2 Bästa hane

-------------------
FRK Bergslagen Kungsör 27 oktober 2012
Domare Ylva Belin
Utställning
Jaktklass
LP1 SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1 HP jaktkl

Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

3 HP championkl

-------------------
SSRK Dalarna Smedjebacken 16 september 2012
Domare Yvonne Larsson
Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 2 champkl CK

-------------------
SKK Backamo 25 augusti 2012
Domare Lisbeth C Liljekvist (Valp o junior) Carina Östman
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva


VG 3 juniorklass

Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 2 champkl CK, 4 BTKL
R-cert

-------------------
SKK Eskilstuna 19 augusti 2012
Domare Eva Nielsen
Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 4 champkl CK

-------------------
SKK Askersund 11 augusti 2012
Domare Geoffry Kill
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva


VG 3 juniorklass

Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 2 champkl CK, 3 BTKL
R-cert, R-Cacib

-------------------
SKK Svenstavik 4 augusti 2012
Domare Moa Persson
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom


VG 1 juniorklass

-------------------
Grupputställning Peräseinäjoki, Finland 28 juli 2012
Domare Raija Tammelin
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

Exc 1 juniorkl

-------------------
SKK Int Köping 21 juli 2012
Domare Pedro Sanch Delerue, Portugal
Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 3 champkl

-------------------
SV Dalmatinersällskapet 12 juli 2012
Domare
Lydnadsklass 1 Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan

1a pris 179,5p = LP1
Plac 1
LYDNADSPROVSDIPLOM 1

Läs protokollet här

-------------------
FRK Mittsvenska Flatshow 30 juni 2012
Domare Kerstin Henriksson
Utställning
Juniorklass
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom

1 HP juniorkl, 2 Bästa hane
BIR-junior

-------------------
27 juni 2012
Domare
Viltspår
Anlagsklass
Rowanblossom's XP Huldra "Babsan"
Maria Malm, Hyltebruk Förare Erik Malm

Godkänd

-------------------
SSRK Gränna 17 juni 2012
Domare Tord Lundborg
Utställning
Valpklass 2
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

2 plac

-------------------
Vara Grästorps BHK 9 juni 2012
Domare
Lydnadsklass 1 Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan

1a pris 174,5p
Plac 3
Läs protokollet här

-------------------
SHK Södertälje 9 juni 2012
Domare Aud Eskilsen
Utställning
Valpklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva


1 pris kvalité

Utställning
Seniorklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Vi själva

HP, 3 Bästa senior
(visad av Nicole Henderson)

Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

CACIB, BIR, BIG - BIS6
IntCh i SHK
(visad av Nicole Henderson)

-------------------
SSRK J/H Frösö Park, Östersund 20 maj 2012
Domare Yvonne Larsson
Utställning
Valpklass 2
Rowanblossom's XP Svartalv "Digger"
Tina Blom

1 HP BIM-valp

-------------------
Grupputst Åland, Finland 20 maj 2012
Domare Harto Stockmari
Utställning
Bruksklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 1 brukskl CK, 1 BTKL CERT, BIR
FINSK UTSTÄLLNINGSCHAMPION

-------------------
FRK Östra Flatshow 13 maj 2012
Domare Sjoerd Jobse
Utställning
Valpklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

1 HP BIR-valp

Utställning
Valpklass
Rowanblossom's XP Sjöfru "Moa"
Bengt Karlsson och Ingrid Johansson

2 HP

Utställning
Valpklass
Rowanblossom's XP Lilltroll "Lillie"
Yvonne Rönnblom

3

Utställning
Jaktklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1 jaktklass HP
BIM-jaktmeriterad

Utställning
Barn med hund
Demo o Diana

2 plats

-------------------
Grupputst Larsmo/Jakobstad, Finland 6 maj 2012
Domare Bjarne Sörensen
Utställning
Bruksklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 1 brukskl CK, 1 BTKL CERT, BIM

Utställning
Valpklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

1 HP BIR-valp

-------------------
Grupputst Kauhava, Finland 5 maj 2012
Domare Ingmarie Hagelin
Utställning
Jaktklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 2 brukskl

Utställning
Valpklass
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

1 HP BIR-valp

-------------------
SSRK Värmland Forshaga 22 april 2012
Domare Hanne Wiik
Utställning
Jaktklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 3 jaktklass

-------------------
Trollhättans BK 21 april 2012
Domare
Lydnadsklass 1 Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan

1a pris 184p
Plac 1
Läs protokollet här

-------------------
Boxerklubben Mölo Eskilstuna 1 april 2012
Domare Fanny Hellström
Utställning
Valpklass 6-9 mån
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

1 HP BIR BIG2

"Tyvärr" var Rosa utställningens enda flat...

-------------------
SSRK Högbo 25 mars 2012
Domare Carina Östman
Utställning
Valpklass 6-9 mån
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

2 HP
Kritik: Feminint huvud med jättefina proportioner, för dagen lite röda ögon. Jättevacker hals o överlinje. Utm vinklar fram o bak. Utm kropp o förbröst. Utm päls, Mkt bra stomme. Parallell bak o fram, rör sig mkt bra i sidled. Mkt lovande valp som skulle vinna mer om hon travar hela tiden.

-------------------
FLATSHOW Lammhult 25 februari 2012
Domare Lotta Luciani
Utställning
Valpklass 4-6 mån

Rowanblossom's XP Huldra "Babsan"
Maria Malm, Hyltebruk

2 HP
Kritik: Feminin tikvalp. Bra Huvud o uttryck. Bra topline, kors o svansansättning. Bra stomme. Fina rörelser från sidan, fram o bak.

-------------------
Inoff Sollentuna 18 februari 2012
Domare Anita Whitmarch
Utställning
Valpklass 4-6 mån
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

HP BIR BIG4

-------------------
SHK Borlänge 5 februari 2012
Domare Liselotte Eriksson, Susanne Karlsson(valpshow)
Utställning
Valpshow
Rowanblossom's XP Ängsälva "Rosa"
Vi själva

Lovande, BIS4

Utställning
Valpshow
Rowanblossom's XP Vittra "Ronja"
Annika Persson, Köping

Lovande

Utställning
Arbetsklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Vi själva

ACAC = ArbetsChampion, BIR, BIG3

Barn med hund Demo o Diana

Placerad

-------------------

Flatshow Jälla Uppsala 5 november 2011
Domare Lena Sundkvist, Toffedreams

Utställning
Championklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Vi själva

4 championklass HP

Barn med hund Demo o Diana

Vinnare

-------------------
Grupputställning Malax, Finland 6 augusti 2011
Domare Solie Bister
Utställning
Championklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Vi själva

Exc 1 Championklass CK,
Bästa hane CERT = Finsk campion BIM

Utställning Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 1 jaktklass CK,
Bästa tik CERT, BIR o BIG2

-------------------
FRK Clubshow Arboga 2 juni 2011
Domare Val Orme
Utställning Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Exc 1 jaktklass CK

-------------------
SSRK Östra Råby 14 maj 2011
Domare Roger Westerman
Jaktprov Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1 nybörjarklass
Protokoll HÄR

-------------------
SSRK Östra Nyköping 13 maj 2011
Domare Roger Westerman
Jaktprov Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

3 nybörjarklass

-------------------
SSRK Östra Södertälje 10 maj 2011
Domare Björn Nordén
Jaktprov Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

3 nybörjarklass

-------------------
SSRK Östra Katrineholm 8 maj 2011
Domare Mats Närling
Jaktprov Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

3 nybörjarklass

-------------------
SSRK Östra Katrineholm 7 maj 2011
Domare Anki Andersson
Jaktprov Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

3 nybörjarklass

-------------------
SSRK Östra Vingåker 30 april 2011
Domare Kent Palmgren
Jaktprov Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

0 nybörjarklass

-------------------
SSRK Bergslagen Strömsholm 23 januari 2011
Domare
Utställning
Jaktklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Excellent 4

-------------------
SHK Surahammar 13 november 2010
Domare Helena Ekdahl
Utställning
Championkl
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

CACIB BIR

-------------------
SKK Växjö 6 november 2010
Domare Bertil Lundgren
Utställning
Jaktklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:4

-------------------
SSRK Östgötaavd 26 september 2010
Domare Björn Nordén
Jaktprov B
Nybörjarklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

3:e pris

-------------------
SHK Morokulien 5 september 2010
Domare Natalia Hagalin
Utställning
Öppenklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Vi själva
Handler Diana

CAC BIR BIG2

Utställning
Öppenklass
Björshults Xtra Wildberry "Zvea"
Vi själva och Marie Carlsson

CAC

Utställning
Championklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva
Handler Ebba Holmström

CACIB

-------------------
NHL Morokulien 4 september 2010
Domare Dagrun Olofsson
Utställning
Öppenklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Vi själva
Handler Diana

CAC

Utställning
Öppenklass
Björshults Xtra Wildberry "Zvea"
Vi själva och Marie Carlsson

CAC BIR BIG BIS2

Utställning
Championklass.
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva
Handler Ebba Holmström

CACIB

-------------------
Vara-Grästorps BK 28 augusti 2010
Domare Alf Carlsson
Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
1 HP BIR BIG2
Tik av mkt god typ, vackert välskuret huvud, fina ögon, vackra öron, bra hals och överlinje,
bra kors med välburen svans, välutvecklad bröstkorg med bra djup, bra skulderläge,
välmusklad, välvinklad, rör sig med lätta välvinnande steg, vacker päls, bra temp., välvisad
-------------------
SHK Torshälla 28 augusti 2010
Domare Anita Bruun
Utställning
Öppenklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Vi själva

CAC

Utställning
Öppenklass
Björshults Xtra Wildberry "Zvea"
Vi själva och Marie Carlsson

CAC BIR BIG BIS

Utställning
Skand.champ.kl.
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

SCC

-------------------
SKK Eskilstuna 22 augusti 2010
Domare Rajic Branislav
Utställning
öppenklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:a pris

-------------------
FLATMÄSTERSKAPET 7-8 augusti 2010
Domare olika
Workingtest
Nybörjarklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

70 p (5 stationer)

Workingtest
Nybörjarklass
Björshults Xtra Wildberry "Zvea"
Vi själva och Marie Carlsson

28 p (3 stationer)

-------------------
SHK Riddarhyttan 29 maj 2010
Domare Margareta Foyer
Utställning
Arbetsklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:1 ACAC=ACh BIR BIG3
ACh = Arbetschampion

-------------------
SHK Uppsala 15 maj 2010
Domare Christina Eriksson
Utställning
Arbetsklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:1 ACAC BIR BIG2

-------------------
FRK Bergslagen 14 april 2010
Domare flera olika
Working test
Nybörjarklass -
utom tävlan då husse dömde en ruta
LP1 SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

75 poäng
godk för start i öppenklass

-------------------
SHK Vingåker 8 maj 2010
Domare Anita Bruun
Utställning
Arbetsklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:1 ACAC BIR BIG

-------------------
SSRK Östra Bro 25 april 2010
Domare Åke Liedgren
Jaktprov B
Nybörjarklass
LP1 SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris
"En tik som besitter alla de egenskaper som en utmärkt retriever ska ha. Arbetar sig igenom hela prövningen på ett förtjänstfullt sätt och är väl värd sitt pris."

-------------------
SSRK Östra Nyköping 23 april 2010
Domare Kent Palmgren
Jaktprov B
Nybörjarklass
LP1 SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

3:a pris

-------------------
SSRK Bergslagen Strömsholm 24 januari 2010
Domare Anna Hartwig Geschwindt
Utställning
Öppenklass
LP1 SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris
Läs protokollet här

-------------------
Västerås LKK förmiddag 20 september 2009
Domare Ulf Gustavsson
Lydnadsprov
Klass 1
LP1 SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris 177p=LP1
Plac 2/14
Läs protokollet här

-------------------
Västerås LKK eftermiddag 20 september 2009
Domare Ingemar Elfström
Lydnadsprov
Klass 1
LP1 SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris 167,5p
Plac 2
Läs protokollet här

-------------------
FRK Bergslagen Viltspår KM 19 september 2009
Domare ??, Västmanlans Taxklubb
Viltspår
Öppenklass
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris - 42 p

-------------------
Sörmlands Taxklubb rörligt 8 augusti 2009
Domare Arne Allonen
Viltspår
Öppenklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:a pris
(42p - 15 min)

-------------------
FRK Bergslagens Flatshow 26 juli 2009
Domare Camilla Boquist
Championklass Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi

2:a HP, 3:a Bästa hane

Unghundsklass Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:a HP

Öppenklass SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

Reserv

Barn med hund Diana och "Demo"

2:a av 8

-------------------
FRK Bergslagens KM/Working test 25 juli 2009
Domare olika
Working test
Unghundsklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

46 p
(dir 8, mark 0, mark/dir 16/10, sök 12)
7:a i tävlan om Dual Purpose-priset

Working test
Nybörjarklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi

65 p
(dir 0, mark 17, mark/dir 16/18, sök 14)

Working test
Nybörjarklass
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

66 p

-------------------
SBK Sala 22 juli 2009
Domare Dick?
Lydnadsprov
Klass 1
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris 164,5 p
Plac 10/22
Läs protokollet här

-------------------
Sörmlands Taxklubb Nattspår ordinarie 4 juli 2009
Domare Leif Gustafsson
Viltspår
Öppenklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

2:a pris
(25p - 25 min)

-------------------
Svenska Bassetklubben Nordost ordinarie 27 juni 2009
Domare Allan Pettersson
Viltspår
Öppenklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

2:a pris
(27p - 26 min)

-------------------
Sörmlans Taxklubb rörligt 13 juni 2009
Domare Arne Allonen
Viltspår
Anlagsklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

Godkänd
(42p - 10 min)

-------------------
SSRK Östra Åkersprovet 10 maj 2009
Domare Leif Gustafsson
Viltspår
Öppenklass
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris

-------------------
9 maj 2009
Domare NN
Lydnadsprov
Klass 1
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

2:a pris
158 p

-------------------
SSRK Bergslagen 3 maj 2009
Domare Arne Nyberg
Viltspår
Öppenklass
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris

-------------------
SSRK ÖSTRA Råby 2 maj 2009
Domare Erik Björne
Jaktprov B
Nybörjarklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
2:a pris
-------------------
SKK Västerås 25 april 2009
Domare Tino Pehar, Kroatien
Utställning
Unghundsklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1:a pris

Utställning
Veteranklass
Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva

3:a placerad CK

-------------------
SSRK ÖSTRA Nyköping vår 24 april 2009
Domare Björn Nordén
Jaktprov B
Nybörjarklass
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
0:a pris
-------------------
FRK Västra 19 april 2009
Domare Monica Olofsson
Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
1:a pris
Kritik; 3½ årig tik med bra huvud och uttryck. Bra hals och rygg, harmoniskt vinklad fram och bak.
Bra kors, rör sig parallelt bak lite löst fram. Vägvinnande rörelser från
sidan. Trevligt temp.
Välvisad.
-------------------
FRK Bergslagen 13 april 2009
Domare flera olika
Nybörjarklass SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

52 poäng

Nybörjarklass Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och v

50 poäng

-------------------
SKK Stockholm 12 april 2009
Domare Conni Svane Pedersen, Danmark
Utställning
Veteranklass
Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva

4:a

-------------------
Eskilstuna BK 28 mars 2009
Domare ??
Lydnadsprov
Klass 1
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

3:a pris 139,5 poäng

-------------------
TÄVLAN OM
FRK:s VANDRINGSPRISER 2008
VPR
I BUFF'S SPÅR
Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
delad 5:e plats
66p
-------------------
SSRK Strömsholm 25 januari 2009
Domare Karin Eriksson (rasen), Kirsi Nieminen (BIS)
Utställning
Veteranklass
Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva
Handler: Nicole Henderson

1:a CK BIR-veteran
BEST IN SHOW-3 Veteran
Kritik här

-------------------
Kungsörs BK 19 oktober 2008
Domare Stefan Tunér
Lydnadsprov
Klass 1
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris 175 poäng
2:a plats
Läs protokollet här

-------------------
FRK BERGSLAGEN/SöTK 27 september 2008
Domare Kenneth Grundblad
Viltspår
KM
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a HP Ökl
KLUBBMÄSTARE 2008

-------------------
Västerås LKK 21 september 2008
Domare Tomas Karlsson
Lydnadsprov
Klass 1
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

2:a pris 159,5 poäng
5:e plats

-------------------
SSRK Östra Eskilstuna 13 september 2008
Domare Reine Hansson
Jaktprov B
Nybörjarklass
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

0 pris
Läs protokollet här

-------------------
SSRK Bergslagen Västerås 13 september 2008
Domare Bjarne Sörensen
Utställning
Valpklass 6-9 mån
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

4:e placering

-------------------
SHK Morokulien 6 september 2008
Domare
Utställning
Valpklass 6-9 mån
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1 SL (Särdeles lovande)
BEST IN SHOW VALPKLASS

Utställning
Barn med hund
"Häxa" och Diana

Deltog och erhöll diplom

-------------------
NHL Morokulien 6 september 2008
Domare Eva Adne Halvorsen, Norge mfl
Utställning
Juniorklass 6-9 mån
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

1/1 HP
BEST IN SHOW JUNIOR

Utställning
Veteranklass
Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva

1/1 CK BIR-veteran/BIR
BEST IN SHOW-3 Veteran
BEST IN SHOW-3

Utställning
Barn & Hund
"Häxa" och Diana

Deltog och erhöll medalj

-------------------
Västerås LKK 3 september 2008
Domare Leif Olsen
Lydnadsprov
Klass 1
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a pris 164,5 poäng
5:e plats

-------------------
SSRK Gustavsberg 31 augusti 2008
Domare Lena Hägglund
Utställning
Öppenklass
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
2:a pris
Kritik; Välutvecklad men aningen reserverad, dock hanterlig. Välformat huvud, fina ögon. Utmärkt överlinje, välformad bröstkorg. Rör sig med god steglängd, ngt slarvigt fram. Mycket bra pälskvalite. Prisvalören pga reservationen.
-------------------
SKK Nyköping 17 augusti 2008
Domare Hans van der Bergh
Utställning
Valpklass
Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

2:a placering

Utställning
Veteranklass
Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva

1:a placering CK BIR-veteran

-------------------
SSRK Västra Hunneberg 3 augusti 2008
Domare Tommy Lundin
Jaktprov B SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

0:a pris
Kanonfint arbete, men knäcker en markerings duva på slutet.

-------------------
FRK Bergslagensektionen Västerås 27 juli 2008
Domare olika
Working test/KM
Valpklass
Björshults Xellent Pea "Yodaa"
Vi själva

2:a plats och 92 p

Working test/KM
Nybörjarklass
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

2:a plats och 76 p
Delpoäng:
16+18+15+17+10

Working test/KM
Veteranklass
Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva

2:a plats och 37 p
Delpoäng:
10+12+0+15+ (-)

-------------------
FRK Gävle Dalasektionen Kuså 28 juni 2008
Domare olika
Working test
Nybörjarklass
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

37 p
Delpoäng: 0-16-5-14-2

-------------------
SLKK Strängnäs 10 juni 2008
Domare Märta-Clara Melin
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
3e plats
1:a pris 181,5 p = LP1
-------------------
SBK Eskilstuna 4 juni 2008
Domare E Rytterström
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
1:a pris 165 p
-------------------
SHK Torshälla 31 maj 2008
Domare Dagrun Olofsson
Utställning Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

BIS-2 valp

Utställning Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva
BIS veteran
-------------------
SvTK Västmanland Sala 18 maj 2008
Domare NN
Viltspårprov
ordinarie
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

2:a pris

-------------------
SBK Strängnäs 18 maj 2008
Domare Weine Björkström
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
2:a pris 158 p
-------------------
SSRK Östra Södertälje 17 maj 2008
Domare Sally carpenter
Utställning Björshults Xellent Pea "Yoda"
Vi själva

4:a valpklass 1

-------------------
SSRK Östra Härad 11 maj 2008
Domare Eva Gustafsson
Viltspårprov
ordinarie
SVCH Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås

1:a HP ökl samt Bästa Flat = inteckning i Sherlocks Watermark's VP

-------------------
SLKK Strängnäs 10 maj 2008
Domare Leif Hedberg
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
2:a plats
1:a pris 170 p
-------------------
SSRK Bergslagen Segersjö 4 maj 2008
Domare Elisabet Nilsson
Viltspårprov
ordinarie
Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
1:a ökl = Svensk Viltspårchampion
-------------------
FRK Bergslagen 13 april 2008
Domare olika
Working test Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
NKL 62/100 poäng
-------------------
SBK Strängnäs 6 april 2008
Beskrivare Lennart Knutsson
MH-beskrivning Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
Genomförd med skott
-------------------
FRK Östgötasektionen Mjölby 5 april 2008
Domare M Carlsson
Flatshow Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
1 HP Champklass 4 BHKL
  Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva
1 HP Veteranklass 4 BTKL
-------------------
SBK Eskilstuna 29 mars 2008
Domare A-L S
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
3:e plats
2:a pris 159 poäng
-------------------
TÄVLAN OM
FRK:s VANDRINGSPRISER 2007
VPR
I BUFF'S SPÅR
Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
delad 5:e plats
63p
VPR
I BUFF'S SPÅR
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
delad 9:e plats
60p
-------------------
EHDK LKK Eskilstuna 6 januari 2008
Domare Kjell Larsson
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
2:a pris, 141 poäng
-------------------
SHK Torshälla 25 november 2007 KURSFINAL
Domare Marika Rasmus och Mikael Larsson
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
145/220p
1:a plats av 7 startande
Ingick i Torshällaavdelningens vinande lag!
-------------------
SHK Västerås 18 november 2007
Domare Kjell Ryman och Stina Hasslefalk
Lydnadsprov
klass 1
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
143/220p godkänd
3:e plats av 12 startande
-------------------
SHK Surahammar 10 november 2007
Domare Anita Bruun.
Finaler Christina Eriksson (senior) Carin Ericsson (valp)
Utställning Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva
1:1 HP seniorklass
BIS-3 Senior
Utställning Almanza Instant Attraction "Mera"
Vi och kennel Almanza
1:1 SL
BIS-3 valpklass 6-9 mån.
-------------------
SHK Torshälla 6 november 2007
Domare Marika Rasmus
Lydnadsprov/
kursavslutning
Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
174/220p
godkänd (minst 126,5p) för uppflyttning till kurs i klass 2.
-------------------
SSRK Bergslagen 16 september 2007
Domare Anne Liland Norge
Utställning Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
1:Reserv unghundsklass
-------------------
NHL Morokulien 16 september 2007
Domare Ole Gubi Danmark
Utställning Duckpond Wichita Squaw"Häxa"
Vi själva
1:1 CK seniorklass BIR BIG-2
BIS-2 veteran
Lydnad Duckpond Wichita Squaw"Häxa"
Vi själva
Landskamp 5:a 201/250p
Bästa svenska hund
-------------------
SHK Morokulien 15 september 2007
Domare utställning Eva A Halvorsen Norge
Utställning Duckpond Wichita Squaw"Häxa"
Vi själva
1:1 HP seniorklass
Lydnad Duckpond Wichita Squaw"Häxa"
Vi själva
191,5p klass 3 - ej godk
-------------------
Upplands Taxklubb 8 september 2007
Domare Ingbert Nilsson
Viltspårprov
ordinarie
Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
2:a ökl
-------------------
Dreverklubben Dalsland 2 september 2007
Domare Björn Johansson
Viltspårprov
ordinarie
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
1:a ökl = CHAMPION
-------------------
SSRK Bergslagen 1 september 2007
Domare Leif Gustavsson
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
1:a ökl
-------------------
SSRK Västra 26 augusti 2007
Domare Inge-Marie Hagelin
Utställning Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
2:a unghundsklass
-------------------
SSRK Östra 26 augusti 2007
Domare Åke Liedgren
Jaktprov B Björshults Star Shine "Vilja"
Kjell och Airi Ekström, Mölnbo
3:a nkl
-------------------
Dreverklubben Västmanland 25 augusti 2007
Domare Lars Erik Stålberg
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
1:a ökl
-------------------
SHK Torshälla 25 augusti 2007
Domare Luke Bottemann Belgien
Utställning Duckpond Wichita Squaw"Häxa"
Vi själva
Diana och Häxa
1:1 HP seniorklass BIS SENIOR

1:a Barn med hund
-------------------
SSRK Bergslagen 19 augusti 2007
Domare Björn Nordén
Jaktprov B Björshults Star Shine "Vilja"
Kjell och Airi Ekström, Mölnbo
0:a nkl
-------------------
SSRK Bergslagen 18 augusti 2007
Domare
Jaktprov B Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
0:a nkl
-------------------
Dreverklubben Dalsland 1 augusti 2007
Domare Walde Dahlstrand
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
1:a ökl
-------------------
Taxklubben Västmanland 31 juli 2007
Domare Olle Hägg
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
1:a HP ökl
-------------------
Flathelgen FRK Bergslagen 28-29 juli 2007
Flatshow: Domare Christina Valsås
KM olika
KM Rowanblossom's WS Ullvide"Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
KM: Ukl 70p - delad 6e plats
DualPurpose:: 18 + 35 = 53p -
delad 13 plats
KM Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
KM: Nkl 80p - delad 6e plats
DualPurpose: 26 + 25 = 51p -
delad 14 plats
KM Duckpond Wichita Squaw "Häxa"
Vi själva
KM: Vetkl 130p - 1a plats = VP
DualPurpose:: 40 + 50 = 90p - VINNARE = VP
Flatshow Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
2 chkkl
Flatshow Rowanblossom's WS Ullvide"Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
4 ukkl
Flatshow Duckpond Wichita Squaw"Häxa"
Vi själva
1 vetkkl HP
-------------------
Dreverklubben Dalsland 25 juli 2007
Domare Curt Murén
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
1:a ökl
-------------------
SKK Lövudden 21 juli 2007
Flatshow: Domare Christina Valsås
KM olika
Utställning Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
1 ökkl CK 3 BHKL CERT = CHAMPION
Utställning Duckpond Wichita Squaw"Häxa"
Vi själva
1 vetkkl HP BIR veteran
-------------------
SBK Västerås 6 juli 2007
Beskrivare Sten Jacobsson
MH-beskrivning Rowanblossom's WS Ullvide "Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
Känd mental status.
Godk skott
-------------------
Skåne 25 juni 2007
Domare ??
Rally-lydnad Rowanblossom's WS Blekvide "Tequila"
Sanna Reimerthi, Eslöv
67/100p
3:e plats nybörjarklass
-------------------
SSRK Bergslagen 18 juni 2007
Domare Kerstin Säll
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ullvide"Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
2:a ökl
-------------------
Dreverklubben Dalsland 6 juni 2007
Domare Walde Dahlstrand
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ripvide "Cindi"
Jessica Ahlgren, Trollhättan
Godkänt anlagsprov
-------------------
Dreverklubben Västmanland 13 maj 2007
Domare Kent Testoni
Viltspårprov
ordinarie
Rowanblossom's WS Ullvide"Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
3:a ökl
-------------------
FRK Skåne 13 maj 2007
Domare Annica Wehinger Redlund
Flatshow Rowanblossom's WS Blekvide "Tequila"
Sanna Reimerthi, Eslöv
5:a ukkl
-------------------
SSRK Bergslagen 23 april 2007
Domare Patrick Ericzén
Viltspårprov
rörligt
Rowanblossom's WS Ullvide"Maja"
Barbro och Bengt Magnusson, Västerås
1:a ökl
-------------------
SSRK Östergötland 11 februari 2007
Domare Meriel Hathaway
Utställning Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
1 ökkl CK 2 BHKL CERT
-------------------
SSRK Bergslagen 28 januari 2007
Domare Arja Koskelo
Utställning Gunways Midsummer Nights Demetrius "Demo"
Mikael Nerelius och vi
2 ökkl CK 4 BHKL

 

<< Tillbaka

Sidan ändrad 20141109